Wskazówki dla rodziców, jak pomóc dzieciom stać się lepszymi piłkarzamiPróba pomocy dziecku w osiągnięciu sukcesu w piłce nożnej może być wyzwaniem. Nierzadko rodzice czują się zaniepokojeni i niepewni tego, jak mogą najlepiej wspierać swoje dziecko, gdy rozpoczyna ono ten nowy rozdział w swoim życiu. Piłka nożna jest niezwykle techniczny sport, który kładzie duży nacisk na zdolność do kontrolowania piłki i podejmowania dokładnych podań, dryblingów i strzałów. W rzeczywistości, w prawie każdej grupie wiekowej, trenerzy mają tendencję do spędzania więcej czasu na technikę niż cokolwiek innego. Pomimo tego, że jest to tak ważne, rodzicom może być trudno wiedzieć, jakiego rodzaju wsparcie powinni zaoferować swojemu dziecku, jeśli chodzi o jego występy na boisku. Jednakże, stosując się do tych sześciu wskazówek, znacznie zwiększysz prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko stanie się lepszym piłkarzem.

Spraw, by w grze chodziło bardziej o przyjemność niż o wygraną i przegraną

Pierwszą ważną lekcją dla rodziców jest to, że piłka nożna to gra i powinna być traktowana jako taka. Zdecydowanie zbyt wielu rodziców (i trenerów) kładzie zbyt duży nacisk na wynik meczów, co może nie tylko stworzyć wiele niepotrzebnej presji, ale może również pozbawić sport jego nieodłącznej radości i piękna. Co więcej, nawet na najmłodszych poziomach sportu, wygrana i przegrana mogą być bardzo arbitralne i nieprzewidywalne. Jeśli zawodnik nie ma odpowiedniej mentalności i nie wie, jak właściwie podejść do gry, nawet dobrze wyszkolona drużyna prawdopodobnie będzie częściej przegrywać niż wygrywać. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe na najmłodszych poziomach, gdzie gracze po prostu nie mają niezbędnego zestawu umiejętności, aby konkurować z bardziej doświadczonych i wykwalifikowanych przeciwników. Aby pomóc dziecku cieszyć się piłką nożną i zminimalizować presję, jaką odczuwa, należy dołożyć wszelkich starań, aby skupić się na procesie gry - nie na wyniku lub linii bramkowej.

Pomóż dziecku zrozumieć, co trzeba zrobić, by stać się lepszym piłkarzem

Jednocześnie ważne jest, aby dziecko wiedziało, czego od niego oczekujemy i czego można się po nim spodziewać. Jeśli dziecko nie ma żadnych konkretnych celów, do których może dążyć, jest mało prawdopodobne, że będzie miało motywację do dalszej gry. Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna, nie jest strasznym pomysłem wyznaczenie mu bardzo podstawowych celów, takich jak po prostu staranie się lub nauka kontroli nad piłką. Cele takie jak te mogą nie brzmieć zbyt imponująco lub ambitnie, ale mogą przejść długą drogę w kierunku budowania pewności siebie Twojego dziecka i zachęcania go do dalszej gry.

Bądź ostrożny wobec nadmiernie podekscytowanych trenerów i szkoleniowców, którzy składają nierealistyczne obietnice

Wreszcie, powinieneś być ostrożny z nadpobudliwymi trenerami i szkoleniowcami, którzy składają nierealistyczne obietnice. Może się to zdarzyć na każdym poziomie i w każdej części świata. Trenerzy i szkoleniowcy, szczególnie na poziomie młodzieżowym, są często pod dużą presją, aby osiągać wyniki. Może to czasami prowadzić do pokusy składania fałszywych obietnic lub obiecywania więcej niż są w stanie spełnić. Jest to szczególnie częste, gdy rodzice szukają trenera dla swojego dziecka. Łatwo jest dać się porwać podekscytowaniu i oczekiwaniu na dołączenie do nowej drużyny i nawiązanie nowych znajomości. Ale ważne jest, aby pamiętać, że małe dzieci bardzo często zmieniają trenerów i instruktorów, gdy rosną i rozwijają się.

Nagradzaj, ale nie kłam ani nie wyolbrzymiaj

Pomagając dziecku w doskonaleniu się jako piłkarz, powinieneś być również przygotowany na oferowanie nagrody, gdy jest to konieczne. Nie czuj się, jakbyś musiał kłamać lub przesadzać, kiedy chwalisz swoje dziecko - ale nie krępuj się oferować nagrody, kiedy na to zasługuje. Na przykład możesz powiedzieć coś w stylu: "Naprawdę dobrze kontrolowałeś dzisiaj piłkę" lub "Byłeś dzisiaj naprawdę świetny". Nie przesadzaj z tym, ale nie czuj, że musisz być zbyt ostrożny. Zachęcanie dziecka, gdy zrobił coś dobrze, jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc mu poprawić jako gracz w piłkę nożną.

Praca zespołowa przyniesie efekety

Piłka nożna może być trudnym sportem zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci nie są mini-dorośli i że często potrzebują trochę dodatkowej pomocy. Nie bój się komunikować ze swoim dzieckiem, gdy jest na boisku, i nie bój się zaoferować mu trochę ręcznych wskazówek i porad, gdy tego potrzebuje. Stosując się do tych sześciu wskazówek, pomożesz zapewnić, że Twoje dziecko rozpoczyna swoją piłkarską podróż z silnym fundamentem, który pomoże mu rosnąć i rozwijać się przez wiele lat.