Co musisz wiedzieć o piłce nożnejPiłka nożna, lub futbol, jak to jest znane prawie wszędzie indziej, jest najpopularniejszym sportem na świecie. Sam finał Mistrzostw Świata mężczyzn przyciąga przed telewizory około miliarda osób. To około jedna trzecia wszystkich ludzi na Ziemi, którzy są wystarczająco starzy, aby zrozumieć, co się dzieje. Jeśli nie jesteś wśród tej grupy, nie martw się: ten przewodnik powinien dostać się do prędkości szybko na co piłka nożna jest tak wyjątkowy. Piłka nożna jest również znany jako "piękna gra", ponieważ nie wymaga wiele w drodze sprzętu i każdy może grać w dowolnym miejscu w prawie każdym czasie z tylko piłka i może kilka bramek. To nie trwa długo, aby nauczyć się albo, dlatego jego popularność rozprzestrzeniła się szybciej niż prawie każdy inny sport. Ten artykuł wyjaśni wszystko, co musisz wiedzieć o piłce nożnej, abyś mógł cieszyć się oglądaniem jej jeszcze bardziej następnym razem, gdy zobaczysz ją podczas swoich podróży.

Podstawy

Podstawowe zasady gry są wystarczająco proste, aby być zrozumiałe dla większości ludzi. Jednak piłka nożna jest złożonym sportem, który ma wiele różnych zasad, o których powinieneś wiedzieć. Wszystkie zasady mają na celu utrzymanie gry bezpieczne, sprawiedliwe i zabawy dla wszystkich zaangażowanych. Oto kilka najważniejszych zasad piłki nożnej.

 • Piłka jest kopana, a nie rzucana. - Piłka może być odtwarzana z każdej części ciała powyżej kolana, w tym stóp, goleni, łydek i głowy. - Piłka może być odtwarzane w powietrzu, ale kontakt nie może być wykonane powyżej ramion. - Bramka jest zdobyta, gdy piłka jest kopnięta do siatki za bramkarzem drużyny przeciwnej. - Mecz trwa albo 90 lub 120 minut.
 • Mecz piłki nożnej jest rozgrywany w dwóch 45-minutowych połowach. Drużyna, która zdobędzie najwięcej bramek, wygrywa. Jeśli dwie drużyny zdobędą równą liczbę bramek (lub jeśli gra kończy się remisem), gra kończy się remisem. Mecz piłki nożnej może zakończyć się na wiele sposobów, ale główne sposoby są wymienione poniżej.
 • Zakończenie gry - Jeśli gra jest zakończona (to znaczy, że obie drużyny rozegrały pełne 90 lub 120 minut), to drużyna, która zdobyła więcej bramek wygrywa mecz. Jeśli obie drużyny zdobyły taką samą liczbę bramek, mecz kończy się remisem. - Zatrzymanie gry - Gra może zostać zatrzymana w dowolnym momencie przez sędziego, co może doprowadzić do zmiany wyniku. Może to nastąpić z powodu fauli, kontuzji lub przerw w grze.
 • Faule - faul ma miejsce, gdy gracz popełnia wykroczenie przeciwko przeciwnikowi. Najczęstsze faule w piłce nożnej to potykanie się, kopanie, popychanie i pchanie w plecy. Możesz dostać żółtą lub czerwoną kartkę za te faule.

Pozycje piłkarskie

Pole piłkarskie jest 100 jardów długości i między 50 a 100 jardów szerokości. Zobaczysz go oznaczone zestawem linii i dwa zestawy słupków bramki na obu końcach. Znajdziesz również znak centrum około 2 jardów za gdzie dwa zestawy słupków bramki spotkać. Istnieje 11 graczy na polu dla każdej drużyny, ale są one umieszczone w różny sposób w zależności od rodzaju gry, że sztab trenerski zdecydował się użyć do tego konkretnego meczu. Różne pozycje na boisku są określane przez numer. Oto kilka z pozycji, które można zobaczyć w meczu piłki nożnej.

 • Bramkarz - bramkarz jest jedynym graczem, który może używać rąk do dotykania piłki. Jego zadaniem jest pilnowanie bramki i staranie się, aby piłka nie przeszła przez słupki bramki.
 • Prawy obrońca - prawy obrońca gra za prawym skrzydłem, aby zapobiec kopnięciu piłki na prawą stronę drużyny. - Center Back - Środkowy back gra za środkowym pomocnikiem i środkowym napastnikiem, aby zapobiec kopaniu piłki na środkową stronę drużyny.
 • Lewy obrońca - Lewy obrońca gra za lewym skrzydłowym, aby uniemożliwić wybicie piłki na lewą stronę drużyny.
 • Prawy pomocnik - Prawy pomocnik gra pomiędzy prawym obrońcą a prawym napastnikiem, upewniając się, że piłka jest wysyłana tam, gdzie jest potrzebna do ataku jego drużyny.
 • Środkowy pomocnik - środkowy pomocnik gra pomiędzy środkowym obrońcą a środkowym napastnikiem, upewniając się, że piłka jest wysyłana tam, gdzie jest potrzebna do ataku jego drużyny.
 • Lewy pomocnik - Lewy pomocnik gra pomiędzy lewym obrońcą a lewym napastnikiem, upewniając się, że piłka jest wysyłana tam, gdzie jest potrzebna do ataku jego drużyny.
 • Środkowy napastnik - środkowy napastnik gra za środkowym pomocnikiem i przed środkowym napastnikiem, upewniając się, że piłka jest wysyłana tam, gdzie jest potrzebna do ataku jego drużyny.
 • Prawy napastnik - prawy napastnik gra za prawym obrońcą i przed prawym pomocnikiem, upewniając się, że piłka jest wysyłana tam, gdzie jest potrzebna do ataku jego drużyny.
 • Lewy napastnik - Lewy napastnik gra za lewym plecakiem i przed lewym pomocnikiem, upewniając się, że piłka jest wysyłana tam, gdzie jest potrzebna do ataku jego drużyny.

Etykieta piłkarska

Piłka nożna jest bardzo popularnym sportem i ma ogromną liczbę zwolenników, co oznacza, że jest bardzo prawdopodobne, że natkniesz się na grę w pewnym momencie podczas swoich podróży. Chociaż zasady gry są dość proste i nieskomplikowane, istnieją pewne wytyczne, o których należy pamiętać, jeśli zamierzasz osobiście oglądać mecz. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, jeśli chcesz cieszyć się grą w piłkę nożną.

 • Pamiętaj o swoim miejscu - Jeśli uczestniczysz w grze osobiście, najgorszy błąd można zrobić, to stanąć i zablokować widok innych fanów. To zdarza się często w piłce nożnej (i w innych sportach) i może naprawdę denerwować innych fanów. Staraj się usiąść i pozostać na swoich miejscach tak bardzo jak to możliwe.
 • Kibicuj swojej drużynie i wyśmiewaj przeciwników. To jest to, co sprawia, że uczestniczenie w meczu piłki nożnej tak bardzo zabawne i jest to również świetny sposób, aby pokazać swój szacunek do graczy na boisku.
 • Oglądaj całą grę - Łatwo jest się rozproszyć na meczu piłki nożnej, zwłaszcza jeśli uczestniczysz w jednym osobiście i jest bardzo głośno. Staraj się być skupiony przez cały mecz i opuszczaj swoje miejsce tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.