Porady jak przygotować organizm do nadchodzącego sezonu siatkarskiegoPrzygotowanie ciała do nadchodzącego sezonu siatkarskiego jest tak samo ważne jak nauka nowych zagrywek i ćwiczenie podstaw. Gra w siatkówkę przez cały rok może odbić się szerokim echem na Twoim ciele, dlatego ważne jest, aby rozluźnić się i dać sobie dużo czasu na regenerację pomiędzy treningami i meczami. Każdy ma inne ograniczenia, ale jeśli czujesz się obolały, wyczerpany, lub jak aktywność jest biorąc jego żniwo na swoim ciele - to prawdopodobnie znak, że trzeba dostosować rzeczy odpowiednio. Najlepszy sposób, aby to zrobić? Zadbaj o swoje ciało poprzez odżywianie i ćwiczenia. Jeśli uprawiasz sporty wyczynowe przez cały rok, jak większość sportowców, to czytaj dalej, aby poznać kilka świetnych wskazówek, jak przygotować swoje ciało do nadchodzącego sezonu.

Trening siłowy 3 razy w tygodniu

Kiedy uprawiasz sport taki jak siatkówka, trening siłowy może zdziałać cuda dla twojej wydajności i zmniejszyć ryzyko kontuzji. W rzeczywistości, jedno z badań wykazało, że kobiety, które podnosiły ciężary cztery razy w tygodniu przez osiem tygodni, doświadczyły poprawy zarówno siły górnej, jak i dolnej części ciała, mocy górnej i dolnej części ciała oraz pojemności aerobowej. Tak więc, jeśli jeszcze nie trenujesz siłowo trzy razy w tygodniu, powinieneś zacząć jak najszybciej.

Pamiętaj jednak, że nie powinieneś przesadzać z treningami. Naukowcy odkryli, że przetrenowanie może faktycznie zmniejszyć wydajność sportową. Dlatego ważne jest, aby treningi opierały się na krótkich, intensywnych seriach treningu siłowego, a nie na długich, ciągnących się sesjach.

Elastyczność i mobilność

Rozciąganie, ćwiczenia mobilności i używanie wałka piankowego to świetne sposoby na przygotowanie mięśni, stawów i więzadeł do nadchodzącego sezonu siatkarskiego. Sugeruje się, abyś wykonał pewien rodzaj rozgrzewki i pracy nad mobilnością, zanim zaczniesz podnosić ciężary, uprawiać sport lub robić cokolwiek, co wymaga od Ciebie aktywności fizycznej. Poświęć czas, aby naprawdę skupić się na swoim ciele i tym, jak się ono czuje.

Jeśli uprawiasz sport taki jak siatkówka, w którym musisz być w stanie poruszać się w różnych kierunkach i pozycjach, to bardzo ważne jest, abyś wprowadził elastyczność i mobilność do swojej rutyny treningowej poza sezonem. Może się wydawać, że to kwestia dodatkowa, ale ćwiczenia elastyczności i mobilności mogą zrobić wielką różnicę w wydajności i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Jedz zdrową dietę

Odżywianie jest krytyczną częścią przygotowania twojego ciała do nadchodzącego sezonu siatkarskiego. Jedzenie odpowiedniej żywności może pomóc Ci osiągnąć lepsze wyniki, szybciej odzyskać siły i pozostać wolnym od kontuzji. Jest to również ważna część pozostania zdrowym i unikania chorób podczas długiego sezonu siatkarskiego.

Zdrowe odżywianie może być wyzwaniem dla sportowców, ponieważ muszą oni spożywać dużo kalorii, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dlatego często słyszy się, że sportowcy sugerują, aby jeść tak, jakbyś przygotowywał się do wojny. To może brzmieć ekstremalnie, ale ważne jest, aby zadbać o swoje ciało za pomocą zrównoważonych, odżywczych posiłków w ciągu dnia.

Zadbaj o swoje ciało dzięki technikom regeneracji

Podczas gdy przygotowujesz swoje ciało do nadchodzącego sezonu, ważne jest również, aby zadbać o swoje ciało po praktykach, meczach i treningach. Kiedy jesteś aktywny fizycznie, twoje mięśnie są narażone na spory stres, co może prowadzić do obolałości. Możesz uniknąć lub zmniejszyć bolesność mięśni wykonując kilka prostych czynności po zakończeniu aktywności.

Po zakończeniu treningu ważne jest, aby nawodnić i uzupełnić paliwo, podczas gdy twoje ciało się regeneruje. To może nie wydawać się wielką sprawą, ale może mieć duży wpływ na twoją wydajność i zdolność do poprawy.

Jeśli masz skłonność do bolesności mięśni, możesz spróbować kilku technik, które pomogą przyspieszyć proces gojenia. Ważne jest również, aby pamiętać, że każdy jest inny, więc to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla ciebie.

Podsumowanie

Pod koniec dnia najlepszym sposobem na przygotowanie swojego ciała do nadchodzącego sezonu siatkarskiego jest bycie konsekwentnym. Oznacza to, że musisz być skupiony, oddany i zdyscyplinowany. Nie wystarczy pokazać się na praktykach raz lub dwa razy w tygodniu, zrobić to, co kazano zrobić, i nadzieję na najlepsze. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć sukces, musisz włożyć w to pracę.

Musisz też być cierpliwy wobec siebie. Nie możesz oczekiwać, że na początku sezonu pojawisz się w najlepszej formie. Potrzeba czasu, aby ją osiągnąć. Zrób więc krok do tyłu i oceń swój obecny stan. Gdzie musisz się poprawić? Co możesz zrobić, aby przygotować swoje ciało do nadchodzącego sezonu i nie tylko?