Najważniejsze zasady siatkówki plażowej, które powinieneś znać!Siatkówka plażowa to sport drużynowy, w którym dwóch graczy stoi po przeciwnych stronach boiska i próbuje przerzucić piłkę nad siatką drużyny przeciwnej. Jest to świetna gra dla każdego typu gracza, ponieważ wymaga szybkiego czasu reakcji i pracy zespołowej. Jest to również okazja do pokazania swojego ciała! W siatkówce plażowej nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu, aby grać. W rzeczywistości wszystko, czego potrzebujesz to dwóch partnerów, trochę miejsca przy boisku i trochę przyzwoitej pogody. Istnieje wiele odmian zasad w zależności od miejsca gry, ale oto kilka najważniejszych zasad, o których należy pamiętać grając lub oglądając ten sport.

Podstawy gry

W grze biorą udział dwie drużyny po dwóch zawodników, przy czym każdy członek drużyny na zmianę serwuje i odbiera przez cały mecz. Każda z drużyn stoi po obu stronach prostokątnego, krytego kortu (dopuszczalny jest również kort piaskowy) i próbuje zdobyć punkty poprzez uziemienie piłki na korcie drużyny przeciwnej, przy czym piłka nie może być wyżej niż kolano. Drużyna z największą liczbą punktów na koniec meczu wygrywa.Punkty zdobywa się poprzez podanie piłki przez siatkę, której przeciwnik nie zdoła zwrócić, tak aby któraś z drużyn miała kontakt z piłką. Przepisy siatkówki plażowej mówią, że piłka musi być poniżej kolana w momencie kontaktu.

Punkty

Ten termin tłumaczy się na punkty w języku angielskim i jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa. W ten sposób określa się zwycięzcę w meczu i jest to termin najczęściej używany w tym sporcie. Punkty zdobywa się zdobywając punkt przeciwko drużynie przeciwnej lub blokując punkt przed zdobyciem na tobie. Podczas zdobywania punktu, jeden członek drużyny musi uderzyć piłkę poza boiskiem przeciwnika. Piłka spada na ziemię wewnątrz boiska przeciwnika. Kiedy członek drużyny przeciwnej nie zwróci piłki z powrotem na boisko swojej drużyny, jedna drużyna zdobywa punkt. Podczas blokowania punktu, jeden członek drużyny musi uniemożliwić członkowi drużyny przeciwnej uderzenie piłki poza swoim boiskiem. Kiedykolwiek członek drużyny przeciwnej nie zwróci piłki z powrotem na boisko swojej drużyny, następuje blokowanie punktu.

Serw

Przy rozpoczęciu gry, pierwsza drużyna, która będzie serwować jest określana przez rzut monetą. Drużyna, która wygra rzut monetą może wybrać pierwsze lub drugie serwowanie. Drużyna, która serwuje jako pierwsza, znajduje się po prawej stronie boiska, natomiast druga drużyna po lewej. Zawodnik drużyny serwującej stoi na tylnej linii boiska i wyrzuca piłkę w powietrze. Zawodnik drużyny odbierającej piłkę stoi za linią końcową boiska i próbuje zwrócić piłkę na stronę swojej drużyny. Jeżeli zawodnik drużyny serwującej nie trafi w piłkę w powietrzu, jest to błąd gry i drużyna odbierająca otrzymuje jeden punkt. Zawodnik drużyny odbierającej musi uderzyć piłkę na stronę przeciwnika z przynajmniej jedną stopą dotykającą ziemi.

Aut

Jest to termin, który będziesz często słyszał. Otrzymujesz aut, gdy piłka spadnie poza boisko w wyniku zbyt mocnego uderzenia. Drużyna przeciwna otrzymuje jeden punkt jako rezultat autu Możesz również otrzymać out, gdy wybijasz piłkę poza kort, nie uderzając jej zbyt mocno. W takim przypadku, członek drużyny przeciwnej, który nie zdołał zwrócić piłki z powrotem na kort, otrzymuje aut.

Rebound

Kiedykolwiek piłka wychodzi poza boisko i uderza w siatkę, nazywane jest to odbiciem. Członek drużyny przeciwnej, który nie zwróci piłki z powrotem na boisko dostaje odbicie. Istnieją dwa rodzaje odbić.

  • Pierwszy typ to dotknięcie, które występuje, gdy piłka dotyka siatki na drodze poza kortem. W takim przypadku, członek drużyny przeciwnej, który nie zwrócił piłki z powrotem na boisko dostaje dotknięcie.

  • Drugi typ to let, który występuje, gdy piłka wychodzi poza kort i siatka dotyka go w tym samym czasie. W takim przypadku, członek drużyny przeciwnej, który nie zdążył zwrócić piłki z powrotem na boisko dostaje let.

Obrona i zdobywanie punktów

Punkty można zdobywać tylko poprzez uderzenie piłki. W związku z tym nie można zdobywać punktów poprzez blokowanie piłki. Piłka nie może uderzyć w ziemię poza boiskiem i nie liczy się to jako trafienie. Kiedy piłka jest uderzona na stronę przeciwnika, obaj członkowie drużyny muszą próbować ją uderzyć. Jeśli dwóch członków drużyny nie próbuje uderzyć piłki, otrzymujesz błąd, a drużyna przeciwna otrzymuje jeden punkt. Jeśli członek drużyny nie próbuje uderzyć piłki, a piłka wypada poza boisko, nazywa się to let.

Idealne wakacje czyli słońce, plaża i … siatkówka!

Siatkówka plażowa to sport zespołowy rozgrywany przez dwie drużyny po dwóch zawodników na krytym piaskowym boisku. Jest to świetna gra dla każdego typu gracza, ponieważ wymaga szybkiego czasu reakcji i pracy zespołowej. Jest to również okazja do pokazania swojego ciała! Najważniejsze zasady siatkówki plażowej, które powinieneś znać! Teraz możesz grać lub oglądać ten wspaniały sport wiedząc więcej o zasadach. Ciesz się grą i podziel się tymi informacjami ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.